Uzdatnianie wody, zmiękczacze, odżelaziacze Olsztyn

Kolektory słoneczne/ podgrzewacze wody Olsztyn

Kolektory słoneczne Olsztyn

Stacja uzdatniania wody

Zakład Instalatorstwa Sanitarnego i C.O. (Hydraulik Olsztyn i okolice) prowadzi usługi hydrauliczne, w ramach których sprzedaje i montuje również stacje uzdatniania wody na terenie Olsztyna i okolic. W poniższym artykule chcielibyśmy wytłumaczyć Państwu co to jest tzw. stacja uzdatniania wody, na czym polega oczyszczanie wody ze szkodliwych dla zdrowia substancji, po co montuje się zmiękczacze wody, a w jakich przypadkach montuje się odżelaziacze.

Stacja uzdatniania wody

Bardzo częstym problemem w naszym domu jest zła jakość wody. Czy to jest woda z wodociągów, czy też woda ze studni, problem bardzo często widoczny jest gołym okiem. Wytrącanie się osadów na armaturze sanitarnej, w czajnikach, ekspresach do kawy nie tylko negatywnie wpływa na estetykę, ale i na trwałość tych urządzeń. Jeszcze większym problemem jest wytrącanie się osadów w urządzeniach cieplnych takich jak kotły grzewcze, grzałki w zmywarkach i pralkach. Nie tylko zmniejsza to ich trwałość, ale i znacznie obniża ekonomikę ich użytkowania. A dobrze wiemy, że wymiana tych elementów wiąże się z niemałymi kosztami. Stacje uzdatniania wody są skutecznym rozwiązaniem problemu. Odpowiednia instalacja dobrze dobranych filtrów odpowiada nie tylko za oczyszczanie wody ze stałych substancji, ale róniewnież zmiękcza ją. Domowa stacja uzdatniania wody jest praktycznie bezobsługowa i niskokosztowa. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić na środkach piorących oraz czyszczących. Zmniejszona ilość osadów na kabinie prysznicowej, czy na kranach pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu podczas sprzątania. Nie musisz już martwić się o bezpieczeństwo urządzeń grzewczych. Osiągnięte parametry wody pozwolą Ci nie tylko uniknąć częstych napraw, ale również wydłużą czas ich użytkowania.

Twardość wody

Twardość wody to właściwość wody spowodowana obecnością w niej przede wszystkim wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Stężnie obu tych pierwiastków decyduje o poziomie twardości ogólnej wody, co wiąże się z procesem powstawania osadów. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 20 kwietnia 2010 r. w sprawie wymgań dotyczących jakości wody określone są wymagania fizykochemiczne, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi: Twardość: 60-500 mg CaCO3, 3-28 dH.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze do wody Olsztyn

Zmiękczacz wody to urządznie filtrujące ze specjalnym złożem tzw. żywicą jonowymienną. Złoże te podczas procesu filtracji wody usuwa z niej pierwiatki odpowiedzialne za twardość wody: wapń (Ca) i magnez (Mg). Po uzdatnieniu określonej ilości wody, zmiękczacze wody wg zadanego im programu, automatycznie się regenerują płucząc złoże.

Odżelaziacze

Nadmiar żelaza, manganu, twardości, amoniaku i substancji organicznych najczęściej występuje w wodach głębinowych. Jego poziom zależny jest od budowy i składu mineralnego podłoża. I tak np. własne ujęcia (studnie) na terenie warmi i mazur charakteryzują się nadmiernym występowaniem tych związków w wodzie. Negatywne skutki tego zjawiska objawiają się w postaci brązowych osadów na sanitariach, wszystkich urządzeniach, które mają doczynienia z wodą, a także żółtobrązowych plam na wypranych ubraniach. Woda ma gorszy smak, staje się mętna i może powodować zaburzenia w układzie pokarmowym tj. rozstrój żołądka lub niestrawność. Rozwój bakterii w kanalizacji może w efekcie spowodować ich zarastanie i niedrożność.

Jakie parametry wody surowej trzeba zbadać, aby dobrać stację uzdatniania

Abyśmy mogli dobrać odpowiednią stację uzdatniania wody niezbędne jest badanie wody surowej(!!!). Można to zrobić w sanepidzie zanosząc próbki na początku tygodnia. Instrukcje dot. sposobu pobierania próbki znajdą Państwo pod telefonem lub na stronie internetowej sanepidu. Poniżej zamieszczona jest lista parametrów wody, które są nam potrzebne.

Jakie parametry wody surowej trzeba zbadać, aby dobrać stację uzdatniania

Skan takiego badania trzeba przesłać nam na maila z zakładki KONTAKT wraz z informacjami:

Zapraszamy do zapoznania się z tematami:


KONTAKT